• Poligrodzianie w „Czerwonym Mieście”

  Data: 2018.05.27 | Kategoria: wydarzenia

  Tegoroczną Wielkanoc Poligrodzianie spędzili w słonecznym Marrakeszu, biorąc udział w pierwszej edycji festiwalu Marrakech Folklore Days pod hasłem Marrakesz świętuje kulturowe dziedzictwo świata. Rzeczywiście było co świętować. Na Festiwal zaproszono 16 grup zagranicznych m.in. z Rosji, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Polski, Algierii, Senegalu.
  tym samym wydarzenie stało się największym na kontynencie Afryki kulturalnym przedsięwzięciem (ponad 500 występujących artystów). Koncert relacjonowała tamtejsza telewizja i prasa.

  Scena festiwalu była zlokalizowana w sercu miasta, którym jest Plac Jemaa El Fna. Co wieczór odbywa się tam wielki targ ze straganami restauracyjnymi, jednak możliwość spróbowania lokalnych przysmaków nie była jedyną atrakcją, która nas tam czekała. Za najciekawsze jednogłośnie uznawane było nocne życie na Placu. Na każdym kroku można było spotkać zaklinaczy węży, magików czy berberyjskich opowiadaczy legend, usiłujących zatrzymać przechodniów i zaciekawić swoją opowieścią. W hałasie, którego nie sposób uniknąć przy tak dużej ilości osób gromadzących się na placu wieczorami, można było wychwycić energiczne melodie grane przez bębniarzy. Festiwal idealnie wpisywał się w wieczorną aurę Jemaa El Fna, co umożliwiło nam bycie częścią tego niesamowitego wydarzenia. Z pewnością zostanie to na długo w pamięci każdego z nas.

  Czytaj dalej »

 • Koncert pt. „Nie Rzucim Ziemi…”

  Data: 2018.05.25 | Kategoria: minione wydarzenia

  Dnia 23 maja br. o godzinie 19:00 w Auli Magna w ramach Dni Politechniki Poznańskiej, odbył się ostatni w tym sezonie Salonik Kulturalny.
  Koncert pt. „Nie Rzucim Ziemi…” poświęcony był 100-leciu odzyskania niepodległości Polski. Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa oraz Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie” pod dyrekcją Marzenny Biegała-Howorskiej w piękny i podniosły sposób uhonorowali tę rocznicę.
  Usłyszeliśmy m.in. niezapomnianą pieśń „Bogurodzica”, „Ostatniego Mazura”. Zobaczyliśmy bohaterskich kosynierów, żołnierzy Księstwa Warszawskiego. Całość zaś dopełniło  Preludium Polonia. Koncert spotkał się z uznaniem i pozytywnymi głosami widzów.

  Fotorelacja.
  Zdjęcia: Wojciech Jasiecki

 • „Poligrodzianie” w Brnie

  Data: 2018.05.22 | Kategoria: wydarzenia

  Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie“ 19 maja 2018 roku – z okazji NOCY MUZEÓW, wystąpił w Bibliotece im. J. Mahena w Brnie.

  Projekt realizowany w ramach współpracy miast Poznania i Brna.

 • Tanecznym krokiem na Ukrainie

  Data: 2017.10.18 | Kategoria: wydarzenia

  Pod koniec września „Poligrodzianie” pojechali wraz z delegacją władz Politechniki Poznańskiej oraz miasta Poznania do Kijowa by uświetnić podpisanie umów międzyuczelnianych.

  Na miejsce podróżowaliśmy samolotem, a był to pierwszy kurs lotniczy na linii Poznań-Kijów. Na lotnisku o 1 w nocy czekał na nas Rektor Politechniki Kijowskiej, którego przywitaliśmy piosenką specjalnie przygotowaną na tą okazję

  Większość z nas byłą pierwszy raz w Kijowie i byliśmy ciekawi, co nas tam czeka. Pierwszego dnia mieliśmy szansę wystąpić w wielkiej Auli Politechniki Kijowskiej przed zgromadzonymi oficjelami. Podpisywano wtedy umowę łączącą obie Uczelnie, a na zakończenie całego wydarzenia połączyliśmy siły z tamtejszym chórem i zaśpiewaliśmy ukraińską pieśń ludową „I v vas, i v nas khay bude harazd”.

  Przez cały czas byliśmy pod opieką studentów z Samorządu Studentów Politechniki Kijowskiej. Pokazali nam oni przeogromny kampus Politechniki Kijowskiej (około 160 hektarów), Muzeum Politechniki i inne najważniejsze budynki i lokalne ciekawe miejsca. Dowiedzieliśmy się również, że tamtejsi studenci mogą sami remontować budynki, jeżeli tylko dostaną materiały i zgodę od władz Uczelni.

  Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w oficjalnym rozpoczęciu roku akademickiego na Politechnice Kijowskiej. Tutejszy zespół taneczny nauczył nas nowej choreografii, którą pokazaliśmy na uroczystości. Inauguracja była nawet transmitowana przez lokalną telewizję. Było to naprawdę duże przedsięwzięcie. Władze obu Uczelni wyrazili swoje podziękowania i uznania dla Zespołu, przez co byliśmy bardzo zadowoleni. Nasze koncerty za każdym razem były gromko oklaskiwane.

  W pozostałych dniach pobytu, mieliśmy szansę pozwiedzać Kijów. Na wszystkich z nas, miasto zrobiło bardzo dobre wrażenie. Byliśmy m. in. na Majdanie, płynęliśmy też stateczkiem po rzece Dniepr.

  Tancerz z Zespołu

 • Poligrodzianie w Kraju Kwitnącej Wiśni

  Data: 2017.10.16 | Kategoria: wydarzenia

  Kraj Kwitnącej Wiśni, czyli Japonia była wyjazdem, na który wielu z nas nie mogło się doczekać. Kraj pełen zjawisk, niesamowitej kultury, pracowitości. Jedna z lepiej działających gospodarek świata. Japończycy są ponadto uważani za bardzo pracowitych i oddanych ludzi, niezależnie od tego, czym się zajmują.

  Do Japonii wyjechaliśmy w pierwszej połowie sierpnia i spędziliśmy tam ponad dwa tygodnie. Dzięki dobrej organizacji, udało nam się zwiedzić dużą część kraju. Byliśmy zarówno w Tokio, Osace, Kioto, ale także na północy, czyli w Sapporo i Hakodate. Podróżowaliśmy tylko i wyłącznie shinkansenami, czyli super szybkimi pociągami, które są bardzo popularnym środkiem transportu w kraju. Turyści w Japonii są w pewien sposób uprzywilejowani, można bowiem (jako turysta) wykupić JR Pass, czyli bilet na 14 dni upoważniający przejazdy pociągami międzymiastowymi, ale także komunikacją miejską. Dzięki temu ułatwieniu transport i komunikacja w tym kraju są bardzo wygodne.

  Każdy z nas oczekiwał, że zobaczy i przeżyje tu coś ciekawego i niepowtarzalnego. Tak się na pewno stało dzięki warunkom noclegowym w hotelach. Ani jednej nocy nie przespaliśmy na klasycznym łóżku. Spaliśmy zarówno na tatami (mata) oraz w kapsułach (gdzie każdy ma boks 2x1m). Było to naprawdę ciekawe doznanie – żyć w tak małym pokoiku.

  Głównym celem naszej podróży był jedyny w tym kraju festiwal ludowy w Hakodate, który odbywał już po raz 10ty. W mieście stworzone osobne miasteczko festiwalowe. Obszar podzielono na strefy, gdzie były różne sceny, strefy gastronomiczne, miejscowi artyści, sklepy z pamiątkami – wszystko funkcjonowało jak w zegarku. Oprócz nas na festiwalu były zespoły z innych krajów m.in. z Rosji, Meksyku, Argentyny, Austrii, Australii, USA, Niemiec, Ekwadoru,. Łącznie w czasie festiwalu wystąpiło ponad 30 formacji artystycznych (zespoły ludowe, kapele, zespoły muzyczne, klauni, kuglarze, magicy). W wolnym czasie zwiedzaliśmy miasteczko, a dzięki uprzejmości organizatorów, wiele atrakcji mieliśmy za darmo.

  Oprócz Hakodate, zobaczyliśmy też Sapporo (gdzie wjechaliśmy na słynną skocznię narciarską). Udało nam się dokonać czegoś niemożliwego – zwiedziliśmy praktycznie całe Tokio w jeden dzień. Podobnie uczyniliśmy z Kioto i Osaką. Wspomnień zdobyliśmy niesamowicie dużo, a większość z nas z chęcią wróciłaby do Japonii. Każdy z nas starał się chłonąć atmosferę tych miejsc by móc zdobyć jak najwięcej doświadczeń. Wszystkie z tych miast są różne i czuć w nich innego ducha.

  Mówiąc o Japonii, nie sposób nie wspomnieć o tamtejszej kuchni. Świeże owoce morza, sushi, sashimi, okonomiyaki, tokoyaki, ramen, przysmaki z zielonej herbaty. W sklepach mnóstwo gotowych przekąsek np. onigiri. Jadąc do Japonii, nie da się schudnąć. Nic tylko jeść i zwiedzać.

  Widownia Japońska to jedna z bardziej wdzięcznych widowni, przed którymi występowaliśmy. Oklaskują każdy pokaz, reagują bardzo żywo. Po rozmowach z publicznością, wiemy, że zostawiliśmy bardzo dobre wrażenie. Byliśmy również pierwszym zespołem z Polski, który dotarł na festiwal. Mamy nadzieję, że dobrze spełniliśmy rolę Ambasadora kraju, co spowoduje, że w przyszłych latach, kolejne zespoły będą mogły pójść naszymi śladami i odwiedzić ten niesamowity kraj.

  Tancerz z Zespołu

  [Gallery not found]
 • WYKAZ WYDARZEŃ 2017 R. DLA ZTL PP POLIGRODZIANIE

  Data: 2017.09.27 | Kategoria: wydarzenia

  18.02.17 – VIII Nadwarciański Bal Karnawałowy Politechniki Poznańskiej

  26-27.04.17 – Konferencja Polskich i Chińskich Uczelni (Pekin/Chongqing/Tianjin) w Politechnice Poznańskiej. Otwarcie Wspólnego Centrum Badawczego Nowego Jedwabnego Szlaku w Poznaniu

  18-20.05.17 – Konferencja Prorektorów ds. kształcenia i studenckich Polskich Uczelni Technicznych

  18.06.17 -  koncert w Wilanowie – Warszawa

  19-27.06.17 – VII Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych – Łódź

  29-31.07.17 – International Festival „Rancho Folklorico de Paranhos” – Porto, Portugalia

  31.07-16.08.17 – World Music and Dance Festival „Worlds Meet  Japan” (WMJ) – Hakodate, Japonia

  01.08.17 – konferencja Wydziału Zarządzania  Politechniki Poznańskiej

  23.08.17 – konferencja Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej

  26.08.17 – Dożynki Gminne w Kobylnicy

  26.08.17 – Dożynki Gminne w Kłecku

  28.08-01.09.17 – rozwój współpracy pomiędzy miastami  Poznań i Kijów – Kijów, Politechnika Kijowska , Ukraina

  02.09.17 – Narodowe Czytanie 2017 – „Wesele” St. Wyspiańskiego – Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

  02.09.17 – Dożynki Gminne w Margoninie

  03.09.17 – Dożynki Powiatowe w Pyzdrach

  03.09.17 – Dożynki Gminne w Trzciance/Runowo

  09.09.17 – Poznańskie Dni Energetyki – Park Kasprowicza, Poznań

  10.09.17 – Dożynki Gminne w Błociszewie